Fiery Color Profiler Suite yardımı

Gezintiyi göster/gizleÖnceki konuSonraki konuPaylaşYazdırPDF

Genel tercihleri ayarlama

Genel sekmesi tüm Fiery Color Profiler Suite modülleri için geçerli olan tercihleri ayarlama imkanı sunar.

dE hesaplama yöntemi tercihlerini ayarlama

İki renk arasındaki sayısal fark anlamına gelen "Delta E" değerini çeşitli şekillerde hesaplayabilirsiniz. Bu değer, genellikle dE veya ΔE olarak yazılır. Fiery Color Profiler Suite ögesinin dE değerini nasıl hesaplayacağını ayarlamak için Tercihler sekmesini kullanabilirsiniz.

Tolerans değerleri dE birimleri olarak gösterilir ve hesaplama yöntemi şu şekilde olabilir: 0,5 dE 94.

Fiery Color Profiler Suite ögesinin Fiery Color Profiler Suite üzerinde belirlediğiniz tüm dE değerlerini yorumlamak için hangi yöntemi kullanacağını ayarlayabilirsiniz.

 1. Fiery Color Profiler Suite içinde Düzenle > Tercihler öğesine tıklayın.
 2. dE hesaplama yöntemi listesinde aşağıdaki hesaplama yöntemlerinden birine tıklayın:
  • dE 76 - Standart CIE yöntemidir. Renk farkı, iki renk arasındaki mesafedir ve üç boyutlu Lab renk uzayı içinde hesaplanır.

  • dE 94 - CIE TC1-29 tarafından renk farkı formülü olarak önerilen bir CIELAB değişkenidir. Grafik sanatlar uygulamalarında bu yöntem K1 = 0,045 ve K2 = 0,015 değerlerini kullanır.

  • dE 2000 - CIE tarafından 2000'de önerilen bir CIELAB değişkenidir. Bu yöntem KL = KC = KH = 1,0 değerini kullanılır.

  • dE CMC - ISO standardı ISO 105-J03 kullanılarak hesaplanan parlaklık, kroma ve tondaki farkların oranıdır. Algılanabilirlik verileri ile kullanıma yönelik ağırlıklı parlaklık ve kroma değerleri 1,0'dır.

Sanal Yazıcılar Oluşturma

Yeni bir kalibrasyon ayarı ve profil oluşturulduğunda Fiery Color Profiler Suite'te bir Sanal yazıcı oluşturabilirsiniz. Bu tercihe göre Fiery Color Profiler Suite otomatik olarak bir Sanal yazıcı oluşturur, bir profil ve kalibrasyon oluşturulduğunda Sanal yazıcı oluşturulup oluşturulmayacağını sorar veya Sanal yazıcı oluşturmaz.

 1. Fiery Color Profiler Suite'te Düzenle > Tercihler öğesine tıklayın.
 2. Genel sekmesinde Sanal yazıcı oluştur ayarını yapın.
  Seçenekler şunlardır:
  • Sor - Fiery Express Profiler veya Fiery Printer Profiler modülü ile yeni bir kalibrasyon ayarı ve profil oluşturulduğunda kullanıcıya Sanal yazıcı oluşturulup oluşturulmayacağını sorar.
  • Her zaman - Fiery Express Profiler veya Fiery Printer Profiler modülü ile yeni bir kalibrasyon ayarı ve profil oluşturulduğunda otomatik olarak bir Sanal yazıcı oluşturur.
  • Asla - Fiery Express Profiler veya Fiery Printer Profiler modülü ile yeni bir kalibrasyon ayarı ve profil oluşturulduğunda otomatik olarak bir Sanal yazıcı oluşturmaz.

CMYK için ek bir kalibrasyon seti ve profili oluşturma

Bir CMYK+ kalibrasyon seti ve profili oluşturulurken otomatik olarak bir CMYK kalibrasyon seti ve profili oluşturabilirsiniz.

 1. Fiery Color Profiler Suite içinde Düzenle > Tercihler öğesine tıklayın.
 2. Genel sekmesinde CMYK+ ölçüm verisinden bir ek CMYK kalibrasyon seti ve profili oluştur varsayılan olarak seçili olacaktır. CMYK+ profili için bir kalibrasyon seti kaydederken, bir CMYK profili de kaydedilir. CMYK profili, dosya adınıza _CMYK eklenerek kaydedilir.